Banka Kara Listeden Çıkma Yolları

Banka Kara Listeden Çıkma Yollarından önce, kara liste nedir diye bakalım. Kara liste borçlarını ödemeyen kişileri bulundurmaktadır. Bankalar çekmiş oldukları kredilerin ya da kredi kartı borçlarını ödemeyen kişileri 90 günün ardından kara listeye almakta ve haklarında işlem başlatmaktadır.

Bu nedenle de kara listede olan kişilerin tekrar bankalardan kredi çekmesi ya da kredi kartı alması zorlaşmaktadır. Kara listede olan kişiler Merkez Bankası ile muhattap olmak zoundadır. Kara listeden çıkmak için ise yöntemler bulunmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın en garanti yolu tüm borçları ödemektir. Merkez bankası veri tabanında geçmiş dönemlerde olan tüm borçların verileri tutulmaktadır. Borçların durması ve ödenmemesi kara listeden çıkılmasını imkansız bir hale getirecektir. Bu nedenle olan borçları ödemek en temel yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Merkez bankası ödemelerin ardından ise hemen işlem yapmamaktadır. Kara listeden çıkabilmek için 5 yıl kadar süre ile beklenmesi gerekmektedir. 5 yıl süresince tekrar listeye girecek durumlar yaşanmadığı sürece, kara listeden sorunsuz bir şekilde çıkılabilmektedir. Buradan kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Banka Kara Listeden Çıkma Yolları

Kara Listeden Çıkmanın Yolları

Kara listeden çıkabilmek için bir diğer yol ise aflardır. Devlet zaman zaman bu tarz aflar çıkararak insanlara yardımcı olmaktadır. Borçların kapanmasında ise en etkili olacak şey 4B borçlarının ödenmesidir. Sicil affı çıkmasının yanı sıra borcun bir kısmını ödemek de iyi bir durum olacaktır. Hesabınızda para olması ve bu grişin düzenli olamsı kredi ihtimalinizi de arttıracaktır.

Otomatik fatura ödeme talimatları vermek de bankaların gözündeki imajı yükseltmektedir. Kredi kartlarını ne kadar çok düzenli ve ödemeli şekilde kullanılırsa, bankaların gözündeki değer o kadar fazla olmaktadır. En kilit nokta mutlaka ödeme yapmak olmaktadır. Kredi işlemleri ise belirli bir sürenin ardından yapılabilmektedir. Böylece kara listeden çıkma da mümkün olmaktadır.

Bankalar düzenli ödeme yapan ve güvenilir müşterileri tercih etmektedir. Bu nedenle de çok sıkı araştırma yapmaları normaldir. Her zaman bankanın ilk önceliği kendisi olmaktadır. Bankalar kendi güvenlikleri ve paralarını almak adına çalışmaktadır. Müşteleri ile de aynı bu şekilde anlaşmaktadırlar. Borç için ise yasal işlemler yapılabilmektedir.

Buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret edebilir, merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. 

Yorum yapın