Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? 2021

Devlet destekli evlilik kredisi: Aile ve Soysal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardım parası ya da çeyiz desteği olarak da bilinen evlilik kredisidir. Yeni evlenecek çiftlere on bin lira destek kredisi veren devlet bu kredinin geri ödemesini bir yıl hiç almıyor daha sonra da üç yıl eşit taksitlerle ödeme olarak alıyor.

Alınmış olunan ev eşyaları ve düğün gibi tüm masraflardan dolayı ciddi miktarlarda paraya ihtiyaç duyan çiftleri devlet evlilik kredisi vererek bir miktar rahatlatıyor. 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? 2021

Yeni evlenecek genç çiftlerin kredi ya da maddi yardım için gideceği yerler bankalardır.

Evlilik hazırlığı yapan çiftler ev, araba, düğün, ev eşyası gibi  birtakım masrafları da göz önünde bulundurmak zorundadır.Bu düğün masraflarını karşılamaları için bankalar da çiftlere kredi desteğinde bulunuyor.

Evlilik kredisi yapmak için; bu kredi desteğini birçok banka ihtiyaç kredisi adı altında vermektedir.

Ayrıca ihtiyaç kredisinin yanı sıra bazı bankalar evlilik ya da düğün kredisi adı altında da çiftlere destek vermektedir. Bu krediden yararlanmak için bankalara başvuru yapılabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? 2021

Devlet destekli evlilik kredisi almanın şartları genel kredi alma şartlarıyla benzerlik göstermektedir. Aradaki farklar yalnızca faiz oranları veri geri ödeme için verilen süre olabilmektedir.

Bu bağlamda kredisinin alınabilmesi için belgenebilir gelir ve sigorta belgeleri gibi bankaya geri ödeme konusunda zorluk çıkartmayacak kanıtlar gerekmektedir.

Bu şartlar dışında başvuru yapacak kişinin kredi notunun da risksiz grupta yer alması gerekiyor. Evlilik kredisi şartlarını yerine getiren bireyler, bu krediyi veren bankalara internet üzerinden ya da şubelere gidilerek başvuru yapılabilir. Genel olarak VakıfBank, Ziraat bankası ve Halk bankası vermektedir. Bu bankalar dışında diğer tüm bankalar aynı krediyi uygun faiz oranları ile vermektedir.

Bilmeniz gereken en önemli husus bu kredinin gerçekten ihtiyacı olan çiftlere veriliyor olmasıdır. Maddi durumu yerinde olan bireyler bu krediden yararlanamazlar.

Evlilik Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? 2021

Devlet Destekli Evlilik kredisi başvurusu yapabilmek için gerekli evraklar olması gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Gelir beyan belgesi
  • Çalışılan yerdeki son maaş bordrosunun fotokopisi
  • Serbest meslek sahiplerinin son vergi levhasının fotokopisi
  • Emekli kişilerinin maaş cüzdanı fotokopisi
  • Kira geliri olan kişilerin tapu ve kira sözleşmelerinin fotokopileri.
  • Aboneliklere (elektrik, su, doğalgaz) ait fatura ve ikametgah belgesi

Bu belgelerle birlikte kredisi yapılacak bankaya başvuru yapılır. Sonrasında gerekli inceleme sonucu diğer kredilerde olduğu gibi bir süreç işler, süreç sonunda olumlu görülmesi durumunda krediniz hesabınıza yatmaktadır.

Eğer olumsuz dönüş alırsanız bireysel olarak kredi başvurularını değerlendirebilirsiniz. Bu başvurularda ise kredi notunuzun önemi oldukça büyük olacaktır.

Buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret edebilir merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. Bol mutlu günler.

Yorum yapın