Dolaylı Vergi Nedir ? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir ?

Dolaylı Vergi Nedir? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir? Dolaylı vergi, bir üreticinin ülkesinin Hükümetine ödediği bir şeydir. Ürünleri satın alan son tüketici olduğu için vergi yükü de son tüketicidedir. Doğrudan vergilerin aksine, bunlar materyalist mallardan alınır.

Dolaylı vergi dünyadaki tüm ülkelerde kullanıldığı gibi ülkemizde de uygulanmaktadır.

Doğrudan Ve Dolaylı Vergiler

Dolaylı Vergi Nedir ? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir ?

Türkiye’nin doğrudan ve dolaylı vergi sistemi vardır ve her ikisi de diğer Avrupa vergi sistemlerine benzer, ancak Avrupa’daki diğer ülkelerin aksine Türkiye’de çok rekabetçi vergiler vardır. Yabancı girişimciler, yatırım yapmak için Türkiye’yi seçerlerse kendilerine birçok iş fırsatı getirebilecek vergi oranlarını bilmelidirler.

Türkiye’deki doğrudan vergilendirme sistemi, gelir ve kurumlar vergisini içerir. Gerçek kişiler, Türkiye’de elde ettikleri gelir ve diğer kazançları için gelir vergisi ödemek zorundadır ve kurumlar vergisi tüzel kişilere aittir. Dolaylı vergi nedir ve dolaylı vergi türleri nelerdir konusuna bir de Türkiye açısından bakalım.

Türkiye’de Gelir Vergisi

Mali MüşaDolaylı Vergi Nedir ? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir ?vir Nasıl Olunur

Gelir vergisi Türkiye’de uygulanan en önemli vergi olduğunu. Vergi % 15 ve% 35 arasındaki toplam bir bireyin kazanç ve aralıklarına dayalı kademeli uygulanır. Türkiye’de istihdam gelirleri üzerinden aşağıdaki vergi oranları uygulanmaktadır.

  • 18.000 TL gelir üzerinden %15;
  • 18.001 ile 40.000 TL arasında değişen gelir üzerinden %20;
  • 40.001 ile 148.000 TL arasında değişen gelir üzerinden %27;
  • 148.000 TL üzeri gelir için %35.

Türkiye’de Kurumlar Vergisi

Dolaylı Vergi Nedir ? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir ?

Türkiye’den gelen kurumlar vergisi mevzuatı, bu ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancı girişimciler için çok önemli olan uluslararası standartlarla uyumlu hale getirilmiştir. Son yıllarda sanayi ve hizmetlerin gelişmesi, Türkiye’de iş yapmak için önemli teşvikler sunan yetkililer gibi birçok yabancı yatırımcıyı da cezbetti.

Vergi rejimi yabancı girişimciler için çok önemli bir konudur. İşadamları için en önemli vergilerden biri de işletme karı üzerinden hesaplanan %22 oranındaki kurumlar vergisidir. Girişimciler için diğer vergi türleri, temettüler üzerinden %15 ve hazine bonoları, hazine bonoları ve diğer tahvil ve bono türleri için %0 faizdir.

Türkiye’de KDV

Dolaylı Vergi Nedir ? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir ?

Katma değer vergisi dolaylı vergilerden en önemlisidir. Oranları %1 ile %18 arasında değişmekte olup, ikincisi standart orandır. Bu durumlarda, gelir üzerinden hesaplanan bankacılık ve sigortacılık işlem vergisinin ödenmesi zorunludur.

Oran genellikle %5’tir, ancak döviz işlemlerinde vergi yoktur. İhracat, petrol arama, uluslararası taşımacılık, araştırma ve geliştirme ödenekleri vb. gibi belirli işlem ve faaliyetler için KDV’den başka muafiyetler mevcuttur.

Buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın