Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2022 Güncel

Esnaf kefalet kredisi alabilmek için Esnaf Kefalet Kooperatiflerine üye olmak ve 6 aylık faaliyet göstermek gerekmektedir. Uygun faiz oranlarıyla kooperatif tarafından esnaflara kredi sağlanmaktadır. Esnaf kefalet kredisi için limitler kredi türlerine göre değişmekle birlikte kurum teminat talep edebiliyor. Teminatın yeterli bulunmadığı takdirde memur ya da esnaf olmak kaydıyla kefil talep edilerek esnaf kefalet kredisi verilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Neden Vardır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2021 Güncel

Esnaf kefalet kredisi kooperatif aracılığıyla esnaflara verilen maddi destektir. Esnaf Kefalet Kooperatifi Türk Ticaret Kanunun hükümlerince 1951 yılında esnaf ve sanatkarlar için kurulan ülkede açılmış olan ilk kooperatiftir. Bu kredi 1163 sayılı kooperatifler kanunu kapsamında çıkarılmıştır.  

Bu kredinin çıkarılmasındaki amaç kooperatiflere kayıtlı olan esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri için ihtiyaç duymuş oldukları nakit parayı sağlamaktır. Kooperatiflerin kurulmasındaki asıl amaç ise kredi ve banka teminat mektuplarını almak için kefil olmak amacı ile kurulmuş olan kooperatif türüdür.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2022 Güncel

Esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için belirlenmiş olan başvuru şartlarına uyum sağlıyor olmak gerekmektedir. Belirlene şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Esnaf ve sanatkar olmak.
 • Eş zamanlı olarak birden fazla esnaf sanatkarlar ve kredi kooperatifleri ile ortak olmamak.
 • Esnaf sanatkarlar odasında sicil bulundurmak.
 • Kefaleti verecek kooperatifin olduğu bölgeye yakın bir adreste ikamet ediyor olmak ve iş yerinin de yakınlarda bulunuyor olması gerekmektedir.

Kredi başvurusunda bulunacak olan esnaf için kayıtlı olduğu kooperatif kefil olarak tek yetkili olan halk bankasına aracı olmaktadır. Bu sayede krediye başvuruda bulunan esnaf çok daha avantajlı kredi imkanlarından yararlanmış olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2022 Güncel

Şartlara uyum sağlayan esnafların ihtiyacı olan belgeler;

 • Vergi dairesi mükellefi olduğuna dair iki adet belge,
 • İki adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • İkametgah ve nüfus kayıt örneğini gösteren iki adet belge,
 • Ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren iki adet belge,
 • İki adet esnaf sicil gümrük tasdiknamesi olmak üzere oluşmaktadır.

Gerekli şartları sağlayıp bahsedilen evrakları temin ederek esnaf ve kefalet kredisi başvuru yapılabilir.

Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilir buna benzer içerikler için sayfamızın kredi bölümünü inceleyebilirsiniz. Ayrıca amacımız sizleri ekonominin her alanında bilgilendirmektir. Sayfamızda iktisadi bilgiler ile alakalı aradığınız şeyleri bulabilirsiniz. Yazarlarımız iktisat mezunu yazarlarıdır. Her türlü soru öneri ve görüşlerinize açığız. Yakında sizler için bir forum sayfası kurmayı planlamaktayız. 

Yorum yapın