İşlemci ile Mining Yapılır mı?

Günümüz dünyasında kripto paralar oldukça geniş yere sahip olmaya devam ediyor. Bu süreçte insanlar alım-satım işlemleri ile para kazanırken, yine mining dediğimiz yani kazım işlemleri ile de kazançlar elde etmektedir. Günümüzde ise pahalılaşan hayatta, mining çeşitleri merak edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de işlemci ile mining yapılır mı sorusudur.

Bu sorunun yanıtını verebilmek için öncelikle mining nedir? sorusuna cevap vermemiz gerekir.

Kripto Mining Nedir?

Mining, kelime anlamı olarak İngilizce “kazmak” demektir. Şöyle hayal edebilirsiniz. Biz insanların altın, demir madenlerini kazdığımız gibi bu coinleri bir araç vasıtası ile kazmamıza verilen isme kripto mining denir.

Mining Nasıl Yapılır?

Mining yapabilmek için bazı malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Bunlar içinde belirli bir bütçe ayırmalısınız. Genel olarak bir mining için gerekli bilgisayar bileşenlerinin hepsine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu daha detaylı olarak buraya ekleyeceğimiz konumuzda anlattık.

İşlemci ile Mining

İşlemci ile Mining Nasıl Yapılır?

Mining yapabilmek için genellikle ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. En verimli ve kazanç getiren seçenekte budur aslında. Fakat bu kadar bütçeniz olmadığını varsayalım ve elinizde işlemci olduğunu düşünelim. İşlemci ile mining yapılır mıydı?

Evet, yapılırdı. Fakat bazı şartlar mevcut. ETH, BTC gibi işlenmesi ve çıkarılması zor madenleri yapamazsınız. Daha alt kripto paralara yönelmeniz gerekecektir. Bunlarda adını pek sık duymadığınız ama çıkarılması oldukça kolay coinler olacaktır. Böylelikle CPU ile mining yaparken CPU yorulmayacaktır.

CPU madenciliği ile Bytecoin , Quazarcoin , Monero , Electroneum gibi kripto paraları kazmanız mümkün olacaktır. Bunu yaparken AMD işlemcileri daha çok işinize yarayacaktır. Çünkü AMD işlemcileri sanal çekirdek yerine direkt olarak gerçek çekirdek sunmaktadır.

İşlemci ile Mining

İşlemci ile Mining Avantajları Nelerdir?

  • Madenciliğe giriş denemesi için para harcamadan yapmanın tek yoludur.
  • Bazı kripto paralar sadece CPU ile çıkarılır.
  • Ek CPU ile daha fazla kazım yapılabilir ve ekran kartlarına göre daha az maliyetlidir.
  • Bunu bilgisayarı olan herkes yapabilir. Üst düzey bir sisteme ihtiyaç yoktur.

CPU ile Mining Zararları Nelerdir?

  • Çoğu kripto paralar GPU yani ekran kartı ile çıkarılır. CPU ile çıkarılan coinler oldukça azdır.
  • CPU ile yapılan madenciliklerde karlılık oranı GPU ile yapılana göre düşüktür.

İşlemci ile mining yapmayı merak ediyorsanız sizde yorumlarda belirtin ve size gerekli tüm aşamaları anlatalım.

Yorum yapın