Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı kalem yiyenlere kredi çıkar mı sorusuna ve şartlarını detaylı olarak anlattığımız bu konu tamda sizlere göre. “Kırmızı kalem yiyen kişi” ifadesi, “Kara listede adı geçen kişi” anlamına gelmektedir. Bankaların büyük çoğunluğu kırmızı kalem yiyen kişi olarak adlandırılan kişilere kredi vermemektedir. Azınlıkta olan bazı bankalar ise az limitli de olsa borçlarını ödeme konusunda yardımcı olmak amacı ile kredi verebilmektedir.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Genelde bu durumda olan kişilere pek çok banka kredi vermek istememektedir. Ayrıca borçlu kişi destek görmedikçe borçlarını ödeyemeyeceğinden, bu durumu göz önünde bulunduran bazı bankalar kredi vererek destek olmakta ve sınırlı da olsa kredi vermektedir.

  • Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar başlıca: İNG Bank, Vakıfbank, Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, Garanti Bankası, Burgan Bank, Denizbank, İş Bankası, QNB Finansbank gibi bankaları sayabiliriz.

Ancak destek olan bu bankalar kendilerini de garanti altına alarak ya güvenilir kefil istemekte ya da gayrimenkulü varsa (ev, dükkân, arsa vb.) teminat olarak gösterilmesi istemektedir.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı Kalem Yiyenlerin Sicilleri Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle yapılandırma işlemi yaptırarak borçların belli bir sürede ve belli miktarlarda ödeme düzenlemesi yapılmalıdır.
  • Kredi notunu yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartı talep edilerek bir kredi kartı alınmalıdır.
  • Alınmış olunan kredi kartının aylık son ödeme tarihlerini aksatmadan geri ödemelerinin yapılması gerekmektedir.
  • Fatura ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verilmesi de kredi notunu yükseltmek için önemli bir nedendir.

Bir süre sonra istikrarlı devam eden bu durum kredi notunu yükseltmeye başlayacaktır. Yani artık yapılandırma sonrasında bir taraftan yapılandırma taksitlerini aksatmadan ödeyen borçlu diğer taraftan da kredi notunu yükseltmiş olur.

Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Alabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olması yani reşit olması gerekmektedir.
  • Düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir.
  • Çalıştığı işin geliri kredi taksitlerini ödeyebilecek ölçüde olması gerekmektedir.
  • Alacağı krediye karşılık teminat göstermesi gerekmektedir.
  • Teminat gösterilememesi durumunda güven veren kefil göstermesi gerekmektedir.

Bu şartlar herkes için geçerli olmayıp, kara listede bulunan ve kredi notu çok düşük olan kişiler için aranan şartlar olarak belirlenmektedir. Kırmızı kalem yiyenlere kredi çıkması için bu şartlar yapılmış olması gerekmektedir.

Buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. 

Yorum yapın