Kotasyon Nedir ? Tam ve Dış Özellikleri 2022

Kotasyon nedir , borsada kotasyon nedir gibi sorular ile ilgili detaylı ve kısa maddeler halinde açıklamaları sizler için bir araya getirdik. Borsa listelerinde sürekli olarak işlem gören ve bu listeye girmek adına kayıtlarının yapılmış olması gereken kıymetlerin, önceden belirlenmiş olan şartlarıın kabul edilmesine Kotasyon adı verilmektedir. Kotasyonun en temel anlamları ise fiyat vermek ve değer belirlemek plmaltadır.

Kotasyonun farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Finans dünyasında birçok farklı sistem ve kavram bulunduğu için bunların sektöre girecek kişiler tarafından mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Kotasyon da önemli kavramlar arasında bulunmaktadır.

Tam Kotasyon Nedir ?

Kotasyon Nedir ? Tam ve Dış Özellikleri 2021

Tam kotasyon sistemi ilk defa kotasyona katılacak olan ortaklı hakkı vermiş olan menkul kıymetlerin tamamının kote edilmesi olarak adlandırılmaktadır. Kotasyon nedir sorusunda ise bizi 4 farklı şekli karşılar. Ekstra olarak kotasyon dışı vardır.

Kotasyon nedir sorusundan sonra 4 çeşit kotasyon bulunur. Bunlar:

Kotasyon Nedir ? Tam ve Dış Özellikleri 2022
  • İlk Kotasyon

Kuruluşların hisse senetlerinin borsada ilk defa işlem göreceği zaman listelenmesine ilk kotasyon adı verilmektedir. Hisse senetleri listelere girmelerinin ardından borsadaki hareketlerine göre kotasyon edilirler.

  • İlave Kotasyon

Borsa içerisinde hisse senetleri bulunduran kuruluşun, listelenmiş ve işlem görmekte olan mevcut hisse senetlerine yenileri eklendiğinde ilave kotasyon ortaya çıkmaktadır.  Kotasyon iki farklı fiyatlardan oluşur. Devamlı olarak geçerliliği olan ilk fiyattır. Borsa içerisinde ilk fiyat bid olarak adlandırılmaktadır. İkinci belirlenmiş olan fiyat ise alış fiyatıdır.

  • Dolaysız Kotasyon

Döviz kurlarının diğer para birimleri başına ulusal para birimi olarak tanımlanmış olmasına dolaysız kotasyon adı verilmektedir. Diğer adları arasında enserten tanımlama ve Avrupa yöntemi bulunmaktadır.

  • Dolaylı Kotasyon

Döviz kurlarının bir birim olarak alınan ulusal para karşılığının yabancı para biçimde ifade edilmesine ise dolaylı kotasyon adı verilmektedir. Diğer adları ise serten tanımlama ve Amerikan yöntemidir.

Kotasyon Dışı Nedir ?

Kotasyon Nedir ? Tam ve Dış Özellikleri 2022

Peki kotasyon Nedir sorusunu açıkladık sırada bir de kotasyon dışı nedir buna bakalım.

Bazı durumlarda işlem görecek olan hisse senetlerinin fiyatsız olması ya da fiyatlarının belirlenememiş olması durumlarında kıymetler zaman aşımına uğramaktadır. Böyle durumlarda ise geçici bir süre boyunca liste dışında kalınmaktadır.

Bu duruma ise kotasyon dışı adı verilir. Kotasyon dışında kalmış olan hisselerin işlem gördüğü sermaye piyasası araçlarının değerlendirdiği bölümler ise kot dışı Pazar adını almaktadır. Fiyatlarının belirlenememiş olması buna sebep vermektedir.

Kotasyon dışı kalan hisseler kendi sektörlerinde değer görebilmek için özel kot dışı pazarlara da alınmaktadırlar.

Bugün sizler için kotasyon nedir sorusuna cevap verdik. Buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret edebilir merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum yapın