Kredi Notu Nasıl Artar? Yeni 10 Madde

Kredi notu nasıl artar, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi puanı nasıl yükselir gibi sorunlarınız varsa bu yazı sonunda puanınız en az 10-100 arası artacaktır. Kesin ve doğru uygulama sonunda çok iyi seviyeye geleceksiniz.

Kredi notu nasıl yükselir diye düşünmek yerine artık bugün uygulamaya başlayın. Öğren ve harekete geç mantığı ile sizde notunuzu yükseltin. Ayrıca bununla ilgili bir hikayemizi anlatmamızı isterseniz yorumlarda belirtin. Umutsuz olmayın.

Kredi notu: Bankalarca istenen bir notlandırma sistemidir. İhtiyaç durumunda kredi talebinde bulunan kişilerden bankalar tarafından bazı kriterler aranmaktadır. Bu kriterlerin başında kredi notu gelmektedir.

Bu not bireyin son 5 yıl içindeki finansal hareketliliğinin olumlu ya da olumsuz puanlarla kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notu düşükse güven vermediği için bu kişilere bankalar ya hiç kredi vermez ya kefil ya da ipotek göstermesi koşulu ile sınırlı kredi verebilirler. Bu her banka için farklılık göstermektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Artar? Yeni 10 Madde

Kredi notu nasıl artar sorusuna 10 madde içinde anlatıyoruz. İşte bunlar:

  1. Kredi notunu yüksek tutmak için öncelikle gerek kredi kartı gerekse kredi çekme gibi finansal hareketliliğinizi maaşınızı aldığınız bankanızdan yapmanız önemlidir.
  2. Maaş hesabının dışında aynı bankada ikinci hatta üçüncü hesap açtırmalı ve finansal hareketliliği hızlandırarak artırmalıdır.
  3. Elektrik, su, doğalgaz, internet, kira, okul aidatı gibi giderleri internet üzerinden ödenmesi için bankaya talimat verilmelidir. Bu otomatik ödeme hareketliliği de kredi notunu önemli bir şekilde arttıran nedendir.
  4. Bankanızdan çektiğiniz kredi taksitlerini tam zamanında geciktirmeden ödemeli kredi notu düşürülmemelidir. (Ev kredisi, araba kredisi, eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi vs.)
  5. Kredi kartınızın aylık ödemelerini son ödeme tarihini geçirmeden yatırmalı, aksatmamalıdır.
  6. Çektiğiniz kredinin de aylık geri ödemelerini kesinlikle geciktirmeden zamanında ödemelisiniz.
  7. Kredi kartınızın hesap kesim tarihinde belirlediği geri ödeme miktarınız o ay için size fazla geliyorsa, minimum ödeme miktarını ödeyip diğer ay tümü ile kapatmalısınız.
  8. Araba kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi çekme işlemlerinizi yine kendi bankanızdan yapmalısınız. Üstelik kredilerinizin geri ödemelerindeki olumlu seyretmesi kesinlikle kredi notunu artıracaktır.
  9. Tüm bu detaylara dikkat edildiği sürece kredi notunuz kesinlikle çok yükselecektir. Bu bankadan istediğiniz zaman istediğiniz miktarda kredi alabilirsiniz.
  10. Kredi notunuz yükseldikçe Kredi kartı limitiniz banka tarafından sizin de onayınız alınarak artırılacaktır.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir ? ( Olumsuz olanlar için )

Kredi Notu Nasıl Artar? Yeni 10 Madde

Kredi notu nasıl artar maddelerini uygulamaya çalışın. Eğer hiç kredi kartı ve krediniz yoksa ve alamıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi çekme şansı yok denecek kadar azdır. Böyle durumlarda güvenilir kefil gösterilmesi ya da ya da ipotek karşılığında kredi çekebilmesi mümkün olmaktadır. Kredi notu düşük olup kefil ya da ipotekle kredi alan kişiler geri ödemelerini zamanında ödeyerek borcunu aksatmadan bitirmesi durumunda kredi notunu yükseltmeye başlar.

Kredi notunun yükselmesi için finansal hareketin olması gerekmektedir. Maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı kullanmak, krediyi aynı bankadan talep etmek, otomatik ödemeler için aynı bankaya talimat vermek gibi konularda, hesabınızdaki sirkülasyonun olması zaman içinde düşük olan kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır.

Bankalar, kredi notları çok düşük olan ve güven duyulmayan duruma düşen kişiler için 5 yılda bir şans tanımaktadır. Bu şans 5 yılda bir güven puanlarının tümden silinmesi anlamına gelmektedir. İkinci şans olarak adlandırılabilecek olan bu kolaylık suiistimal edilmeden değerlendirilmeli ve banka fırsatlarından istifade edilmelidir.

Bu konuda merak ettiklerinizi yorumlarda belirtirseniz dönüş sağlarım. Daha fazla içerik için web sayfamızı ziyaret edin.

Yorum yapın