Kredim Onaylanmadı mı ? Kredim Onaylanmıyor 3 Sebebi?

Kredim onaylanmadı mı ? Kredim onaylandı mı? Kredim onaylanmıyor ? Sebebi nedir ? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık. Bazı durumlarda ihtiyaç kredisi bazı durumlarda banka tarafından ret edilir. Ekonomik nedenlerden dolayı banka müşterilerinin talep ettikleri kredileri onaylanmaz.

Bankaların kişisel krediyi ret etmesini gerektiren bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden bazıları arasında SGK kaydının olmaması, kredi notunun düşük olması ve ya kredi kartının maaş ile orantısız olması gibi mazeretlerde bankalar kişisel krediyi ret ediyor.

Kişisel Kredinin Ret Edilmesindeki Sebepler Nelerdir?

Kredim onaylanmadı mı? Kredim onaylanmıyor ? Sebebi nedir? gibi soruların cevabına bir de banka gözü ile bakalım. Bankaların verdiği kredi çeşitlerinin arasında yer alıp ve en çokta talep edilen kişisel kredidir. Banka kredileri içinde de en çok ret ettiği kredi bu kredidir. Bu kredinin ret edilmesinin sebebi de bu kişisel kredi’nin teminatsız olarak verilmesidir.

Kişisel kredinin batak riskinin diğer kredilere oranla daha çok olduğu için bankalar bazı durumlarda aradıkları şartları müşterilerinde bulamazlarsa o zaman kişisel krediyi ret eder. Yapılan analizlere göre son beş yıl içinde kişisel kredi talebinde %50 ret edilmiştir.

1- Bankanın Müşterisinin SGK Kaydının Olmaması

Kişisel kredinin en çok ret edilmesinin sebeplerinden ilk başta gelen nedeni banka müşterisinin SGK kaydının olmamasıdır. Yasal olarak SGK işçisi ve ya başka bir sosyal güvencesi olmayan banka müşterisi kişisel kredi alamıyor. Sizde Kredim onaylanmıyor diyorsanız bu sebep güçlü bir nedendir.

Bankaların müşterilerinde SGK kaydında aradığı özellikler şunlardır:

  • SGK kaydı bulunan işçisinin gelirin talep ettiği kredi miktarı ile orantılı olması şartını arıyor. Yani işçinin SGK kaydında gösterilen maaşının yarısının krediye denk gelmesi lazım. Müşterinin ek geliri varsa bu ek gelirde maaş tutarına eklenebilir.
  • Kişisel kredi talebinde bulunan SSK işçisinin son üç ay kesintisiz olarak sigorta pirimi yatırılmış olması şartını arıyor. Ayrıca işçinin bir yıl boyunca SSK olması gerekiyor.
  • Eğer kredi talep eden banka müşterisi kendi işinde çalışıyorsa o zaman banka müşterisinde bir yıllık vergi levhasını istenmektedir.

2-Banka müşterisinin kredi notunun düşük olması

Bankaların müşterilerine verdiği kredilerde müşterilerini takibe alıyorlar. Bu takip müşterinin aldığı krediyi nasıl ödediği hakkında not vermek içindir. Bu takipte banka müşterisinin daha önce aldığı krediyi düzenli ödeyip ödemediği ileride yapacağı kredi talebi için teminatı olarak notlama sistemi ile karşısına çıkmasıdır. Bankalar müşterisin kredi notuna bakarak müşterinin yeni talep ettiği krediyi bu nota göre değerlendirme yaparak verir.

Eğer sizinde kredim onaylanmıyor, onaylanmadı gibi sorunlarınız varsa buraya giderek notunuzu yükseltebilirsiniz.

3-Banka müşterinin Kredi Kartının Borçlarının Gelirine Orantısız Olması

Bankadan kişisel kredi talep eden müşterinin istediği kredi miktarının kayıt altında yasal olarak aldığı maaşı ile orantılı olması şartı ile banka kredi verir. Müşterinin maaşının yarısı talep ettiği kredi borcuna denk düşmesi gerekir.

Kredim onaylanmadı mı? Kredim onaylanmıyor ? Sebebi nedir? sorunlarına sizler için cevap bulamaya çalıştık. Bu konu hakkındaki merak ettiklerinizi yorumlarda belirtin cevaplayalım !

Yorum yapın