Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır? 2021

Bugün sizler için kripto para cüzdanı nedir ve kripto para nasıl saklanır sorularına detaylı cevaplar vereceğiz. Sizde kripto para cüzdanı nasıl alınır, soğuk cüzdan nedir, sıcak cüzdan nedir merak ediyorsanız burada her şeyi anlatıyoruz. Son yıllarda kripto para kavramı oldukça popüler bir hal almaya başladı. Kripto para, esasında bir elektronik para birimidir. Kripto paraya dijital döviz, sanal para, alternatif döviz ya da sanal döviz de denilir. 

Dijital ağ parası olarak da bilinen Kripto para aynı zamanda internet ortamındaki bilgisayar uygulamaları üzerinden sayısal bir şekilde saklanır ve havalesi de mümkündür.

Kripto para da işlemleri güvenceye almak amacıyla kriptografi yani şifreleme yönteminden faydalanılır. Kripto para nasıl saklanır? Sorusu son yıllarda kripto para birimleri ile ilgili işlemlerin sıklıkla yapılmasından sonra kullanıcılar tarafından sorulmaya ve cevabı merak edilmeye başlandı.

Kripto para piyasasında faaliyet gösterdikten sonra elde edilen kazanımların nasıl saklanması gerektiği, başka bir problemi de meydana getirmiştir.

Bu probleme çözüm bulmak amacıyla özellikle de kripto para piyasasında faaliyet gösteren katılımcıların, kripto para cüzdanları ile elde etmiş oldukları kazanımlarını ya da birikimleri çok kolay ve güvenli bir şekilde saklamaları mümkündür.

Kripto Paranın Saklanması 

Kripto para nasıl saklanır dediğimizde öncelikle 2 cüzdan gelmektedir. Sanal para olarak da bilinen kripto paraları saklamanın 2 değişik yolu vardır. Soğuk ve sıcak cüzdan olarak da nitelendirilen uygulamaları ile dijital para değişik ortamlarda saklanabilir.

Kripto Para Cüzdanları Ne Demektir ? 

Kripto Para Cüzdanı Nedir ? Kripto Para Nasıl Saklanır ?

Kripto para cüzdanı nedir sorusuna açıklık getirelim. Euro, dolar ya da altın cinsindeki para birimleri ile yatırım ya da birikim yapmak isteyen katılımcıların paralarını saklamaları amacıyla yastık altı veya bankada bir hesaplarının olması yeterlidir. Ancak birikimlerini, kripto yani dijital paralarla yapan katılımcılar, bu birikimlerini nasıl ve nerede saklayacak? Kripto para cüzdanları dijital para ile birikim yapılması açısından geliştirilen bir uygulamadır.

  • Kripto para piyasasında faaliyet gösteren ve bu sermayenin ya da bu piyasanın öncü kripto para birimi olan bitcoin ile hayatımızda yerini alan kripto para cüzdanı, internet uygulamaları üzerinde bir dijital para olarak kabul edilmiştir. 
  • Kripto para cüzdanları, özel anahtarı depolayan ve halka açık bir şekilde faaliyet gösteren bir uygulamadır. 
  • Kripto para transferine olanak tanıyan fiziki, yazılım ile donanım araçlarıdır. 
  • Halka açık anahtar, tıpkı bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar aracılığı ile verilmekte olan IBAN benzeri, kullanıcıların ödeme kabul etmek amacıyla erişim sağlayabileceği sayı ve rakamlardan meydana gelen bir adrestir. 

Kâğıt Cüzdan (Paper Wallet) Nedir? 

Çevrimdışı bir şekilde saklama özelliği olan ve kripto para birimlerini siber saldırılara karşı koruyan bir koruma mekanizmasıdır.

Soğuk Cüzdan Nedir ? 

Kripto Para Cüzdanı Nedir ? Kripto Para Nasıl Saklanır ?

Çevrimdışı cüzdan uygulamalarına soğuk cüzdan adı verilir ve daha sonrasında ise güvenlik açısından çeşitli imkânlar tanıyan soğuk cüzdanlar ile işlem yapmak biraz zaman alıcıdır. Sıcak cüzdanlardan değişik olan tarafları ise internet ile direkt bir şekilde bağlantısı bulunmayan bu cüzdan uygulamalarının süper saldırganlar tarafından hacklenmesi kesinlikle mümkün değildir.

Soğuk cüzdanlar; donanımsal cüzdan ve kâğıt cüzdan olarak iki başlık altında incelenir. Soğuk cüzdanlarda mevcut olan bakiye kripto paralara fakat hesap anahtarını bilen ya da bu işlemi gerçekleştirebilen kişilere erişim sağlayabilir. Soğuk cüzdanda hesap sahibinin özel bir şekilde kendisine verilmiş olan özel anahtar numarasını başka kimseyle paylaşmaması oldukça önem arz eder. Özel anahtar bulunmadan bir başka katılımcı ya da kullanıcının hesaba erişemeyeceği göz önünde bulundurulduğunda ise soğuk cüzdanlarının kripto paranın çalınması neredeyse imkânsızdır.

Soğuk cüzdanlarının offline bir hesap olmasından ötürü, devamlı sanal para ile alışveriş gerçekleştiren katılımcılar açısından kullanışlı değildir. Bunun haricinde, yüklü miktardaki kripto parası var olan ve firmalara güvenmek istenmeyen katılımcılar, soğuk cüzdanı tercih ederler.

Sıcak Cüzdan Nedir ? 

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır? 2021

Online bir şekilde faaliyet gösteren sanal para cüzdanlarına sıcak cüzdan adı verilir. Bu cüzdan ise genel itibari ile kripto borsası ile kripto alışverişi sistemleri tarafından kullanılmaktadır. Çevrimiçi ya da bluetooth tabanlı bir şekilde faaliyet gösteren kripto cüzdanları olarak da tabir edilen sıcak cüzdanlara aynı zamanda sıcak cüzdan adı da verilir.

Sıcak cüzdanlarda ise kriptolu olarak özel anahtarlar, katılımcının online ortamlara direkt bir şekilde bağlı olan cep telefonunda, bilgisayarında ya da diğer mobil cihazlardaki çeşitli uygulamalarda saklanır. Sıcak cüzdan servisleri, internet uygulamalarına bağlı servisleri üzerinde çok kolay bir şekilde erişilebilirlik açısından fayda sağlar.

Kripto Para Cüzdanı Nedir ve Kripto Para Nasıl Saklanır sorularına sizler için cevap verdik. Cüzdanları tanımladık. Daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilirsin. Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz.

Yorum yapın