Likidite Nedir, Ne İşe Yarar, Önemi ?

Likidite nedir: herhangi bir ürünün ya da finansal aracın nakit paraya dönüştürülmesindeki hızını ifade etmektedir. ekonomilerde nakit para çok fazla bulunuyor ise bu durum yüksek likidite olarak adlandırılmaktadır. Ekonomisi kısıtlı olan ve nakit paranın az olduğu ekonomiler ise düşük likiditeye sahiptir.

Likidite Nedir, Ne İşe Yarar, Önemi ?

Likidite Enjeksiyonu Nedir ?

Likidite nedir dedikten sonra enjeksiyonunu açıklamalıyız. Likit türünün farklı olması ürün özelliğini etkilememektedir. Bir şirket eğer tüzel kişilik adı altında bulunuyorsa likidite farklı şekillerde hesaplanabilmektedir. Bu durumlarda şirketin tüm borçlarının karşılanmasının ardından kalan nakit para düzeyi o şirketin likiditesini göstermektedir. Yani şirketin çıkaracağı ürün ya da kaynakların nakide çevrilmesi ne kadar kolay ise likit olması da o kadar yüksektir.

Likidite Nedir, Ne İşe Yarar, Önemi ?

Likit Varlıklar Nelerdir?

Likidite nedir sonrası likit varlıkların neler olduğunu sıralayalım. En likit varlık herkesin aklına gelebileceği gibi para olmaktadır. Günlük yaşantıda para çok fazla kullanıldığı için paranın likiditesi yüksek olmaktadır. Paranın herhangi bir durum için dönüştürülmesine gerek olmamaktadır. Konut ve otomobil gibi varlıkların ise nakite dönüştürülmesi zor olmaktadır. Bu nedenle de likiditesi düşüktür. Bu gibi malların kağıt üzerindeki değerler ve satılma değerleri de farklı olmaktadır.

Likit bakımından varlıklar çekler, devlet tahvilleri, şirket tahvilleri, hisse senetleri, taşınmazlar ve dayanıklı tüketim malları olarak örneklendirilebilmektedir.

Likidite Nedir, Ne İşe Yarar, Önemi ?

Likiditenin Önemi

Likidite nedir dedikten sonra önemini açıklamakta fayda var. Borsa üzerinden yatırım yapılmadan önce yatırımcılar varlıklarının likiditesini ve elde edebilecekleri potansiyel kazançları hesaplamaktadır.

  • Yatırımcılar için likidite hesaplamaları çok büyük önem taşımaktadır. Likit olan varlıklar yatırımcılar için çok büyük fırsatlar oluşturmaktadır. Bu varlıklar piyasa hareketlerine çok çabuk karşılık vermektedir. Bu da yatırımcıların hareketlerini güvenceye alır ve riskli bir yatırım olmasının da önüne geçerler.
  • Likiditesi yüksek olan yatırımlar çok hızlı bir şekilde nakite çevrilebilmektedir. Bu da yatırımcılar için büyük bir fırsat oluşturur. Hızlı dönüşümler de insan hayatına büyük bir katkı sağlamaktadır.
  • Likidtenin sahip olduğu oran ise varlıkların ne kadar güvenli olduğunu göstermektedir.
  • Likidite durumu yatırımcılar için büyük bir fırsatı öne sürmektedir.
  • Yatırımcıların likiditesi yüksek olan ev ve araba gibi yatırımları tercih etmesinin en büyük sebepleri de hızlı bir şekilde elden çıkarılabilir olmasıdır.
Likidite nedir gibi buna benzer içerikler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorumlarda sormaktan çekinmeyin lütfen. 

Yorum yapın