Mali Müşavir Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Mali müşavir nasıl olunur sorusunun cevabını tek tek nedir ve şartları ile sizlere açıklayacağız. Mali müşavir olmak isteyen ve koşulları merak edenler bu yazımızı inceleyebilir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur ?

Mali müşavir olabilmek için öncelikle ilgili bölümü bitirmiş ve yeterlilik sınavlarından gerekli puanı almış olmak gerekir. Bilmeniz gereken 2 adet mali müşavir çeşidi olmasıdır. Bunları aşağıda detaylıca anlattık. Merak ettiklerinizi yorumlarda da sorabilirsiniz.

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nedir ?

Serbest muhasebeci mali müşavirler işletmelerin hesap defterlerini tutan, muhasebe işleriyle ilgilenen ve beyanname verme yetkisine ve görevine sahip kişilerdir. Şirketlerin muhasebe düzenini oluşturmak ve işletmelerin gelir ve giderlerini resmi bir deftere geçirmek serbest muhasebeci mali müşavirlerin başlıca görevlerindendir. Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak, gerekli staj prosedürünü tamamlamış olmak ve yeterlilik sınavını başarıyla geçmek gerekmektedir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları Nelerdir?

Serbest muhasebeci mali müşavir olmanın şartları üniversitelerin işletme,iktisat,kamu yönetimi, maliye, uluslararası ilişkiler, ekonometri, çalışma ekonomisi, siyaset bilimi, ekonomi, bankacılık ve finans bölümlerinden mezun olmak, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odasına staja başlama sınavı için başvuruda bulunmak,sınav sonrası 3 yıl sürecek olan staj dönemini tamamlamak ve en sonunda da artık serbest muhasebeci mali müşavir olmanızı sağlayacak olan son adım SMMM yeterlilik sınavını başarılı bir şekilde geçmektir. Bunların yanında bu mesleği yapmak için istenen bazı kriterler de bulunmaktadır. Bunlar da;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak,
  • Disiplin veya ceza nedeniyle memuriyetin sonlanmış olmaması,
  • Taksirli suçlar hariç bazı yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmaktır.

Adaylar eğer bu kriterlere uygunluk gösteriyorlarsa serbest muhasebeci mali müşavir olmak için başvuruda bulunabilirler. Ayrıca staja başlama sınavına girebilmek için adayların çeşitli alanlarda bilgi birikimlerini ölçmek amacıyla tabi tutuldukları sınavda en az 60 puan alma zorunlulukları vardır.

Mali Müşavir Nasıl Olunur

Yeminli Mali Müşavir Olmanın Şartları Nelerdir?

Yeminli mali müşavir olmanın şartları, serbest muhasebeci mali müşavir olmanın gerekliliklerinden biraz daha farklıdır. Yeminli mali müşaviler de tıpkı serbest muhasebeci mali müşavirler gibi denetleme ve danışmanlık görevini üstlenirler. Fakat yeminli mali müşavirlerin muhasebe işlemi yapma yetkisi yoktur.

Bununla birlikte, yeminli mali müşavirler tasdik verme yetkisine sahiplerdir. Serbest muhasebeci mali müşavirler de bu yetkiye sahip değillerdir. Yeminli mali müşavir olabilmek için en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışmış olma şartı aranır. Ayrıca yeminli mali müşavir olmak için girilen sınavı geçmiş olmak ve son olarak da yeminli mali müşavir ruhsatına sahip olmak gerekir.

Yorum yapın