Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?

Minimum kart borcunu ödemek kredini puanını düşürmez. Son dönemler sorgulamış olduğunuz kredi notu beklediğinizden düşük geldiyse ve sebebini minimum kart borcunu ödemek kredi notunuza yansıdığını düşünüyorsanız bu yanlış bir düşüncedir.

Çünkü eğer kredi kartınızı her ay zamanında düzenli olarak en az asgari olarak ödüyorsanız kredi puanınız düşmez. Findeks not sisteminde asgari kart borcunu ödeyenlerin puanı farklı olur diye ibare kesinlikle bulunmamaktadır. Tabii ki eğer kartınızın borcunu tam olarak öderseniz kredi puanınız daha olumlu gözükebilir.

Peki siz bu konuda düzenli ödeme yapıyor ve notunuz düşük geliyorsa sebebi ne olabilir? Kredi notunuzu düşüren faktöreler nelerdir?

Minimum Kart Borcunu Ödemek Puana Nasıl Etki Eder?

Minimum kart borcunu ödemek kredi puanınızı olumsuz etkilemese bu durumun sizlere getirdiği zorluklar bulunacaktır. Kart limitiniz sürekli dolu olacak, limitiniz yetersiz olduğunda faturalarınız ödenmeyecektir. Bu da artık sizi zor bir sürece sokacak ve bir süre sonra asgari borcunuz daha da artacağı için ödeyemeyecek duruma gelebilirsiniz. Böyle bir durumda asgari kart borcunu ödemek yerine sürekli olarak alışverişleriniz kartla yaparsanız daha fazla ödeme yapmış olacaksınız.

Minimum Kart Borcunu Ödemek Kredi Puanını Düşürür Mü?

Kredi notunuzu düşürmemek için şu adımlar uygulanabilir:

 • Ödeme yapmış olduğunuz kartı kullanmak yerine son çare olana kadar bekletebilirsiniz.
 • Yine kullanmak zorundaysanız bu karta otomatik fatura talimatı vererek faturalarınızı oradan ödeyin.
 • Son ödeme tarihini bir gün dahi geçirmeyin. Bu en önemli faktördür. Direkt olarak Findeks kredi puanınıza etki eder.
 • Eğer önemli ve biraz yüklü bir ödeme yapmanız gerekiyorsa bunu taksit şeklinde yapabilirsiniz. Böylelikle sadece asgari tutar değil genel kart borcu da o ay içinde daha az gelecektir. Sonrasında yansıyacaktır.
 • Eğer sürekli minimum kart borcunuzu ödüyorsanız ve bir kere de olsa tamamıyla ödeme yapmak istiyorsanız, etrafınızda bulunan bir tekel bayi veya kafe ile konuşabilirsiniz. Sizin kart borcunuzu tamamıyla ödeyip o limiti kendi alışverişlerinde kullanırlar.
 • Yukarıdaki yöntemi ödeminizin gecikmemesi için asgari tutarüzerinden yaparak da kullanabilirsiniz.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Minimum kart borcunu ödemek kredi puanınızı düşürmese de farklı sebeplerden ötürü kredi notunuz düşük olabilir. Bu sebepler başlıca:

 • Kulanmış olduğunuz kredi kartlarının asgari kart borcunu geç ödemeniz. Ki böyle bir durumda sürekli olumsuz olarak geriye gidersiniz.
 • Kullanmış olduğunuz taksitli alışverişlerin ödemesini zamanında yapmamış olmanız puanınıza etki eden yeni bir faktördür.
 • Kullanmış olduğunuz kredilerin ödemesini zamanında ödemeyerek, geç vakitlere bırakmak veya hiç ödememek.
 • İcra ile ilgili bazı finans kuruluşların hakkınızda yapmış olabileceği bildirimler. UYAP üzerinden bunları kontrol etmenizi öneririz.
 • Bankalar üzerinde bulunan mevcut borçlarınızın durumunun gelirinizden fazla olması kredi puanınızı düşürecektir.

Yorum yapın