Phishing Nedir? Oltalama Nedir?

Çoğu yatırımcının bilmediği ve üzerinde durmadığı bu durum için makalemizi sizler adına hazırladık.

  • Phishing Nedir?
  • Phishing Güvenilirlik
  • Güvende Kalmak için Yapılacaklar
  • Farkındalık

Phishing Nedir?

Phishing, internet üzerinde bilinen en eski ve etkili saldırı yöntemlerinden biri olarak tanınır. Oltalama saldırısı olarak geçen bu yöntem ile genelde kubanlar e-posta hesaplarına gelen hediye içerikleri veya diğer cazip gibi görünen sahte maillerin görülmesiyle kişisel verilerin çalınmasını amaçlarlar. Özellikle bu zararlı e-postalar içeriğindeki bağlantılara tıklanarak tüm kişisel bilgilerinizi çaldırabilirsiniz. Bu şekilde geri döndürülemez bir dolandırıcılığa kurban olabilirsiniz.

Phishing Güvenilirlik

Kullandığınız datalar veriler şifrelenmiş dahi olsa bunların kırılamayacağının garantisi maalesef yoktur ve sadece kırılabilene kadar güvenli sayılır. Bu saldırılara karşı korunabilmenin en temel yolu bilinçli olmaktan geçer. İnternet kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaştıkça şifreli işlemlerimizi internet üzerinden daha fazla gerçekleştiriyoruz. Alışveriş ve banka işlemleri de bunlara dahil. Bu sebeple güvenilir olmayan içeriklerden uzak durarak güvenliğinizi sarsacak yöntemlerden uzak durmanıza özen gösterin.

Güvende Kalmak İçin Yapılacaklar

Kripto para sağlayıcısı olarak ya da herhangi bir kişiden mesaj almanız halinde özel olarak yerleştirilmiş bağlantıların hiçbirine tıklamayın. Bu tip güvenliğinizi tehdit edecek belirsiz işlemlerden uzak durun.

Adres çubuğundaki güvenilir bağlantı olan HTTPS ile başlayan URL linkini her daim kontrol edin. Buradaki S ifadesiyle güvenli bağlantı olduğu onaylanmıştır. Bunun olmaması halindeyse herhangi bir kişi sizin bilgilerinize erişebilme ihtimali olacağını unutmayın.

Saldırıyı gerçekleştiren kişiler sizden aceleci olarak karar vermeniz adına ellerinden geleni yaparak sizleri manipüle etmeye çalışacaktırlar. Bundan uzak durmak ve denilen hiçbir şeyi yapmayarak kurtulabilirsiniz. Gerek duymanız halinde internet bağlantınızı dahi keserek mailinizi bir süre aktif etmeyerek uzak durabilirsiniz. Şüpheli bir durumda yakalandıysanız ve bir anlık boşlukla bu tip mailleri açtıysanız hemen tüm şifrelerinizi gözden geçirerek farklı bir bilgisayar üzerinde emailleriniz dahil şifrelerinizin tamamını değiştirmenizde fayda olacaktır.

Farkındalık

Sadece kripto piyasaları için değil, internetin dahil olduğu her alanda phishing saldırılarına karşı farkındalık uyandırıp kişilerin zarar görmemelerini sağlamalıyız. Bu açıdan bilinçli olmak ve bundan zarar görmemek adına da daha fazla kişiyi bilinçlendirmeliyiz.

Yorum yapın