Uniswap Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detayları !

Uniswap nedir ve uniswap nasıl çalışırdan önce Merkezi olmayan borsalar, merkezi borsaların neden olduğu çeşitli sorunları çözer. Buna keyfi ücretler ve bilgisayar korsanlığı riskleri de dahildir.

Merkezi olmayan borsaların kendine özgü sorunları vardır, en büyüğü likiditenin olmamasıdır. Yani borsada para olmamasıdır. Likitidenin olmaması ticareti daha verimli ve hızlı hale getirir.

İşte burası Uniswap‘ın devreye girdiği yerdir. Bu program, satıcıların veya alıcıların gerekli likiditeyi oluşturmasına gerek kalmadan borsa takas tokenlerine izin vererek merkezi olmayan borsalarda görülen likidite sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır.

Nasıl çalıştığı ve neden bugün Ethereum’daki en iyi merkezi olmayan borsalardan biri olarak kabul edildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uniswap Nedir ?

Uniswap Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detayları !

Uniswap, Ethereum’da kullanıcıların ERC20 tokenlerini takas edebilecekleri bir protokoldür. Ücret alan diğer borsaların aksine, kamu yararı için oluşturulmuştur. Herhangi bir ücret işlemi olmadan tokenlerin alınıp satılması için oluşturulmuş bir araçtır.

Alım-satım yapmak ve fiyatları belirlemek için satıcıları-alıcıları eşleştiren diğer borsaların aksine farklıdır. Bu platform, aynı işlemleri yapmak için bir dizi matematik denklemi, ETH ve token havuzlarını kullanır. Bu işlemler ile bağlantının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sağlar. Böylelikle uniswap nedir konusuna açıklık getirdik. Şimdi Uniswap özelliklerine ve uniswap nasıl çalışır onu inceleyelim.

Uniswap Nasıl Çalışır Özellikleri Nedir ?

Uniswap Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detayları !

Uniswap’ın diğer merkezi olmayan borsalarla karşılaştırıldığında temel farkı, “Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli” adı verilen bir fiyatlandırma mekanizması kullanmasıdır.

İşlem gören ERC20 ve ETH belirtecinin eşdeğer bir değerini kullanarak para yatırdığınızda, Uniswap’e herhangi bir jeton ekleyebilirsiniz.

Örneğin hedefiniz bir Durian Jetonunu değiştirmekse (bu bir altcoin), Durian Jetonu için Uniswap ile yeni bir sözleşme başlatabilirsiniz. Daha sonra 10 dolar Durian Token işi ve 10 dolar ETH ile bir likidite havuzu oluşturursunuz.

Uniswap’ın farkı, satıcıları ve alıcıları Durian Token fiyatını bulmak için birbirine bağlamak yerine, x*y=k olan sabit bir denklem kullanmasıdır. Burada X ve Y, likidite havuzunda bulunan ETH ve ERC20 tokenlerinizin değerini temsil ederken, K sabit değeri temsil eder.

Uniswap Nasıl Kullanılır, Tokenlerinizi Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Uniswap Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detayları !

Uniswap‘ı uniswap.exchange adresinde kullanabilirsiniz. Platformun özelliklerine erişebilmek için bir de Ethereum adresinizin olması gereklidir.

Sistemde tüm yapmanız gereken “Takas” jeton birimini seçmektir. Her şey seçildikten sonra cüzdanınızdaki ticareti, işlemi ve değişimi onaylama seçeneği sunulur.

Gördüğünüz gibi kullanmak kolay bir süreçtir ve yeni ticaret yetenekleri elde etmenize yardımcı olur.

Buradan 6 farklı şirketi inceleyebilirsin. Buradan gelecekteki coinleri inceleyebilirsin.

Kısa Bir Not

Buna benzer içerikler için sayfamızı gezebilirsin. Merak ettiklerini yorumlarda sorabilirsin. Amacımız sizler için gelişen iktisat dünyasında yeni bilgileri araştırarak doğru ve anlaşılır şekilde sunmaktır. Hiç kimseye yatırım önerileri vermeden, kendinizi güvende hissedeceğiniz alanları anlatmayı hedefliyoruz. 

Aynı zamanda akademik araştırmalar yaparak sevgili öğrencilerimiz için ödevlerinde net bilgilere ulaşmalarını hedefliyoruz. Her zaman bize sorular sorabilirsiniz. Etik kurallar çerçevesinde yanıtlar alacaksınız.

Sizde bu gayemizde bize destek olabilirsiniz. Bu metni okuyorsanız zaten bize destek olmuşsunuzdur. Teşekkürlerimizi sunarız.  

Yorum yapın