Kripto Para Nedir? Bilmediğiniz Tarihi!

Kripto para nedir, sanal para nedir gibi soruların tüm cevapları yazımızda mevcuttur. 2009 yılında Bitcoin ile beraber sektöre adım atmıştır. Bir bakıma birim olan bitcoin terimi ile daha çok kullanılır. Popülerleşme sebebi olmakla beraber şu an dünya çapındaki en değerli kripto para olarak bilinir. Kripto para tarihçesine baktığımızda kripto para özellikleri zamanla gelişmiştir.

Bu zamana kadar yaklaşık %96 sı kazılmış vaziyettedir. Bitcoin ile beraber yaklaşık 6100 kripto para birimi vardır. Geleceğin kullanım aracı olarak görülen kripto para birimleri pandemi ile beraber daha yaygın bir hale gelmiştir. Zaten bilginiz var ve kripto para nasıl alınır diye merak ediyorsanız hemen Yerli yabancı firmalara buradan bakabilirsiniz.

Kripto Para Tarihçesi

Kripto paralar hakkında bilmedikleriniz

Kripto para nedir sorusu sonrası bir de tarihini birlikte inceleyelim! Nakit paraya alternatif olarak doğmuş, kendine has bir şifreleme biçimi olan kriptoloji ile ortaya çıkmış bir değişim aracıdır. Kısaca sanal bir para birimidir.

Kripto para tarihçesi ilk olarak 1983 yılında Amerikalı David Chaum tarafından eCash tasarlanmıştır. Zamanla gelişim göstererek 2009 yılında bitcoin çıkmış sonrasında çıkan coinlere altcoin adı verilmiştir. İlk adımlarında çok fazla bir değere ve öneme sahip olmasada günümüzde bazı ülkeler ödeme aracı olarakta kullanmaktadır.

Örnek vermek gerekirse Çin bazı ödemelerini kripto paralar ile yapmaktadır. Yine Avrupa da Avusturya bu para biriminin gelişimi için destekçi olarak ödemeleri Bitcoin olarak kabul etmektedir. Daha detaylı tarihçe için bu linke bakabilirsiniz.

Şu an Filipinlerde ilk bitcoin atmsi kurulmuş bir vaziyettedir. Dünyadaki değeri 2 trilyon dolardan fazla olan kripto paraların zamanla bunu geçip tamamen kullanıma gireceği düşünülmektedir. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri bu paraya çok ilgi göstermese de asya ve amerika kıtasındaki ülkelerin çok fazla ilgi gördüğü veriler ile ispatlanmıştır.

Son yapılan araştırmaya göre Türkiye kripto para alım oranında dünyada 4. Avrupada 1.dir. Son gelişmelere görede ülkemizin merkez bankası bu konu ile ilgili araştırma yapılacağını, Hazine Bakanlığı kullanım yasağı getireceğini söylemişti. 16 Nisan 2021 tarihinde de ülkemizde kullanımı yasaklanmıştır.

Öte yandan bu paraların balon olduğunu savunanlar da oldukça fazladır. Avrupa Merkez Bankası Ceosu bu coinler için “Kripto bir para birimi değil, spakülatif bir varlık” demiştir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz lütfen.

Kripto Para Özellikleri Nelerdir ?

Kripto Para Nedir
  • Merkeziyetsiz paradır. Bir merkezi olmadığı için muhasebe kaydı ile verilerle oynayarak para değerinde olumlu, olumsuz değişiklikler yapılamaz. İşlem hacmine ve çıkarılma durumuna göre değer kazanır.
  • Anlık işlem ve sınırsız aktarım (havale) sağlar.
  • Dijtital cüzdanlarda saklanır böylece herhangi bir fiziki yer kaplamaz.
  • Kripto para aynı zamanda bir sanal para olmakla beraber Network parasıdır.
  • Sanal paranın takibi yapılamadığı için sahipliğini sadece sahibi doğrulayabilir. Sadece sahibi onay verirse el değiştirir. Başka türlü kimse el koyamaz ya da değişimin sağlayamaz.
  • Bu dijital coinlerin kendine has borsaları vardır. Diğer bilinen borsalardan bağımsız hareket ederler.

Kripto Para Caiz mi ?

Kripto Para Nedir? Bilmediğiniz Tarihi!

Sanal para nedir sorusundan sonra bunun dini boyutunu bilmek isteyenler olacaktır. Kripto paralar için haram ya da değil gibi bir durum şimdilik söz konusu değildir. Fakat emeksiz bir getiri açısından bakacak olursa faiz gibi düşünülebilir.

Daha fazla buna benzer bilgiler için sitemizi inceleyebilirsin. Görüşlerine önem veriyoruz, yorum bırakmayı unutma!

Yorum yapın