Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır? *2022*

Bedelli askerlik kredisi kullanmak için banka şubelerini, söz konusu bedelli askerlik yasasının çıkmasından sonraki 3 ayda ziyaret etmek gerekmektedir. Bankalar bedelli askerlik kredisini ihtiyaç kredileri dahilinde vermektedir. Bu sebeple bedelli askerlik kredisi faiz oranları ihtiyaç kredilerinin faiz oranları ile doğru orantılı olarak farklılıklar göstermektedir.

Bedelli Askerlik Kredi Başvurusu;

Bedelli askerlik kredi başvurusu yapmak için şube, mobil şube, internet ya da SMS yöntemlerinden biri tercih edilebilmektedir. Ancak müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek başvurunuzu yapmanız çok daha kısa sürede ve kolay şekilde değerlendirme sürecine sebep olur ve olumlu yanıt almanıza katkı sağlar.

SMS kullanarak gerçekleştirilecek başvurular her banka için müşterinin T.C. kimlik numarası ve bankanın şart koşmuş olduğu İK, İHTİYAÇ ve KREDİM gibi kelimeleri yazarak gerçekleştirilmektedir. Mobil şubeler aracılığı ile ise bankaların tümü yaklaşık 5 dakika içerisinde değerlendirme yaparak sonucu tarafınıza iletmektedir.

Bankalar, genellikle bedelli askerlik kredileri için geri ödemeleri 1 ay öteleyebilmektedir. Bankaların kendi inisiyatifleri ile yaptıkları bu işlemin amacı, 21 gün olan bedelli askerlik dönemini atlatılması ve askerlik sürecinde kredi borcu nedeniyle moral bozulmamasıdır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek geri ödemeler en çok 49 ay olarak belirlenmektedir.

Bedelli Askerlik Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar;

Bedelli askerlik kredi başvurusunda genel olarak istenilen evraklar şunlardır;

  • Kişinin gelir belgesi,
  • Maaş bordosu,
  • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
  • Teminat durumunda eşinde imzasının bulunacağı teminat rıza belgesi
Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır

Bedelli Askerlik Kredisini Kimler Kullanabilir?

Bedelli askerlik kredisini kullanabilecek kişiler, ilk olarak kredi puanı yüksek olan bireylerdir. Başvuru aşamasında bankalar findeks kredi notunu baz alarak hareket etmektedir. Kredi notunun düşük olması durumunda bankalar tarafından bedelli askerlik kredisi kullandırılmamaktadır.

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları;

Bedelli askerlik kredisi şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bankalar ile alakalı o ana dek gerçekleştirilen çalışmaların (kredi kartı, kredi vb.) düzgün olması ve findeks kredi notunun düşmesine sebep olabilecek herhangi bir sorun ile karşılaşılmamasıdır.
  • İpotek verilmesi bankanın gereksinim görmesi halinde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda eş rızasının bildirildiği bir belge hazırlanmalıdır.
  • Alınacak olan bedelli askerlik kredisinin en çok 48 ay vade ile geri ödeneceğinin garanti edilmesidir.
  • Aylık sabit gelirin, kredi taksitini karşılamaya yetmesi gerekmektedir. Söz konusu kanuna göre kredi taksitlerinin müşterinin aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekir.
  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin geliri resmi olarak geçerliliği bulunan bir evrak ile belgelenmelidir. Bu nedenle banka müşterisinden maaş bordrosu talep edebilmektedir.
Eğer hala aklınızda merak ettiğiniz sorular varsa bizlere yorumlar ile sorabilirsiniz. Eğer daha detaylı öğrenmek isterseniz bir banka ile görüşebilirsiniz. 

Yorum yapın