Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2022

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar; Dolar kurunun hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi ile birlikte elinde dolar rezervi olan kişiler için bankaların mevduat faizleri oldukça cazip gelmeye başladı. Bu yazıda sizlere dolar kuruna en yüksek faizi veren bankaları listeleyerek elinizdeki dolar rezervinin en mantıklı şekilde yatırıma endekslenmesinde yardımcı olmaya çalışacağız.

2021 yılının Kasım ayı itibariyle açıklanan baz puanlar da göz önüne alınarak yapılan hesaplamada dolara en çok faizi veren ve diğer bankalara nazaran ciddi bir faiz oran farkı bulunan dört bankayı inceleyeceğiz. Bunları; Burganbank, Alternatifbank, Odeabank ve Fibabanka olarak sıralayabiliriz. Belirteceğimiz faiz oranları ve mevduat net kazançlar 2021 yılının Kasım ayına ait olmakla beraber yatırım yapacağınız zamanda değişiklik gösterebilir.

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2021 Listesi

BURGANBANK

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar arasında burganbank en yükseğidir. Burganbank, dolar kuru üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak isteyen müşterilerine Dijital USD Hesabı adında bir hesap açıyor ve yatırım aracı olarak kullandığınız dolar rezervlerinizi 32 günlük vade üzerinden faizlendiriyor. Burganbank’ın 32 günlük dolar faiz oranı %2,50’dir. Burganbank, bu faiz oranı ile şu anda dolara en fazla faiz veren banka konumundadır.

ODEABANK

Dolara en yüksek faiz veren bankalardan bir diğeri Odeabank’tır. Odeabank, dolar kuru üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak isteyen müşterilerine Oksijen USD Hesabı adında bir hesap açıyor. Yatırmış olduğunuz dolar kurunu 32 günlük vade üzerinden faizlendiriyor. Odeabank’ın 32 günlük dolar faiz oranı ise %2,25’tir. Odeabank, Burganbank’tan sonra dolara en çok faiz veren banka konumunda yer alıyor.

ALTERNATİFBANK

Alternatifbank ise elinde dolar rezervi bulanan müşterilerine VOV USD Hesabı açarak müşterilerine 32 günlük vade üzerinden %2,00 faiz oranında cazibeli bir fırsat sunuyor. Ayrıca şu anda Alternatifbank’ta uzun vadeli (1-3 yıl) yatırım sözüne ise %0,15 oranında temettü ekstra faiz uygulanmaktadır.

FİBABANKA

Fibabanka ise dolar kuru üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak isteyen müşterilerine Kiraz USD Hesabı adında bir vadeli mevduat hesabı açıyor. Aynen yukarda belirttiğimiz üç banka gibi Fibabanka da vadeli faizini 32 günlük bir vade üzerinden hesaplıyor. Fibabanka’da dolar kuru üzerinden vadeli mevduat hesabının faizi %2,00’dır. Bu oran Alternatifbank ile aynı olup ikisi arasındaki tercihi sizlere bırakıyoruz.

Şimdi gelin kısa bir örnek üzerinden bu faizin nasıl işlediğine ve aylık olarak net kazancını bir tablo üzerinden inceleyelim.

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2021 Listesi

 5,000 DOLAR İÇİN İŞLENEN FAİZ (32 GÜNLÜK)   
 BANKALAR   FAİZ ORANLARI   NET KAZANÇ  
BURGANBANK  %2,50  8,77 USD  
ODEABANK  %2,25  7,89 USD  
ALTERNATİFBANK  %2,00  7,01 USD  
FİBABANKA  %2,00  7,01 USD  

Tabloyu incelediğimizde dört bankanın da diğer dolar mevduat hesabı açan bankalara nazaran yüksek kazançlar elde ettirdiğini görebiliriz. Ayrıca şu anda en çok revaçta olan ve en yüksek faizi sağlayan Burganbank ise net kazancı uzun vadeli bir yatırıma düşündüğümüzde en çok tercih edilenler arasında. Bizler tabi ki anlık faiz oranlarına göre dolara en çok faiz veren bu dört bankayı inceledikten sonra seçimi sizlere bırakıyoruz.

Yorum yapın